«Дитячий хор – це справа серця, душі та Бога»

IMG_7641У квітні цього року у Кафедральному соборі на честь Воскресіння Христового з ініціативи Духовно-просвітницького центру було створено дитячий хор. Таким чином діти долучаються до історії собору та отримують змогу не лише навчитися співати, але й змалку служити Богу. Про особливості навчання, розвиток новоствореного колективу та запрошення майбутніх учасників нам розповіла художній керівник хору – майстер музичного мистецтва, етномузиколог, учасниця фольклорного гурту «Многая лета» Інна Тільга.    

Інно, як було започатковано дитячий хор Кафедрального собору?

Парафіяни собору зацікавилися ініціативою проведення дитячих Літургій та виявили бажання, щоб їхні діти долучалися до такого служіння. Так з благословіння Блаженнішого Митрополита Володимира було вирішено сформувати дитячий хор.

Історія дитячого хору Кафедрального собору розпочалася з першого прослуховування, адже для виконавців Літургії потрібні діти з гарним слухом. Ми почали роботу з елементарних вправ на дихання, дикцію і вивчення елементарних дитячих пісень – про Бога, ангелів та святих. Почали вивчати складові Божественної Літургії, такі як «Отче наш», «Верую» и «Единородный Сыне». 15 червня на Престольному святі храму Всіх святиху нас вже відбувся перший концертний виступ. Учасники дитячого хору заспівали «Отче наш» і дитячу пісню «Ангелы в небе высоком живут». Зараз планується ще декілька обов’язкових прослуховувань.

Як відбуватиметься навчальний процес?

Діти будуть навчатися музичній грамоті та сольфеджіо, у нас обов’язкове вивчення нот, основних правил диригування і співу Літургії. Крім того, ми вивчимо дитячі пісні – розважальні та календарні. На учасників хору чекають виступи на різноманітних дитячих фестивалях, конкурсах, благодійних акціях. Але все залежить від того, яка кількість дітей прийде на прослуховування.

Які завдання хору?

По-перше, чистий спів. Це така музична термінологія, що включає в себе одноголосне виконання музичного тексту, але в чистому форматі, щоб не було фальші. Для цього потрібно займатися сольфеджіо, вивченням нот, різних вправ.

По-друге, наше завдання – вирівняти всі тембри до одного звучання, навчитися багатоголосному співу. Професійність хору залежить від того, наскільки гарно, колоритно та гармонійно звучать між собою дитячі голоси – як хлопчиків, так і дівчаток, тому що дитячі голоси мають середній діапазон.

По-третє, завдання дітей – вивчити всю Божественну Літургію. Від початку і до кінця. Всі піснеспіви, які супроводжують Літургію, концерти, які виконуються в перервах перед причастям. Ці концерти виконують навіть і дорослі хори.

Завдання хлопчиків – навчитись читати Апостол, всього, що стосується допомоги в Алтарі. А дівчатка, як майбутні регенти, навчатимуться основам диригування. Одне з головних моїх завдань – випустити дітей після періоду навчання, які самостійно зможуть стати на місце співака церковного хору і неперевершено заспівати Божу літургію.

IMG_7672Що цікавого чекає на дітей у хорі?

Діти знайдуть багато нових друзів, це буде їх друга сім’я, нова православна родина. Це відвідування різних заходів разом, проведення часу влітку, відвідування таборів відпочинку, цікаве спілкування з іншими дітьми.

На дітей чекають відвідування фестивалів, призи, грамоти, нагороди, які отримуватимуть діти, це рух вперед у творчому плані. Нам є, куди прагнути!

В майбутньому хор може здійснювати поїздки за кордон на фестивалі – до Болгарії, Грузії, Греції, Ізраїлю. Тому я, як керівник хору, дуже прошу поставитися до цього серйозно, адже це справа не тільки голосу, це справа серця, душі, Бога… Мені хочеться, щоб ці слова дійшли до батьків, адже дуже багато буде залежати саме від них. Батьки будуть допомагати дітям при вивченні репертуару, який є досить складним. З Божою допомогою все буде добре.

Чому саме цей хор мають обрати батьки?

Дитячий хор Кафедрального собору – це архієрейський хор, який організовується на території будівництва головного собору Української Православної Церкви у святому старому місті Києві. Під покровом Самої Матері Божої. Цей хор був створений з благословення новопреставленого Блаженнішого Митрополита Володимира, якого ми всі дуже любили. Є благословіння, значить є шлях.

Взагалі в галереї «Соборна» дітям є місце для розвитку. Духовно-просвітницький центр дає дитині шанс розкритися повністю – не лише зі сторони музично-вокального мистецтва. Було б дуже приємно, якби діти, які відвідують хор, брали участь і в інших заходах галереї. Це – вечорниці, дитячі казкові бали, фестивалі на Великдень та Різдво. Я, як етномузиколог, хотіла б втілити в життя декілька різдвяних традицій – колядування, щедрування, щоб прославляти Бога в створених народом піснях.

Яким Ви бачите дитячий хор Кафедрального собору через рік?

Через рік я бачу стабільну кількість учасників хору: близько 20 – 25 дітей віком від 7 – 12 років, адже це найкращий вік для сприйняття інформації. Я бачу цих дітей співаючими на Літургії, на конкурсах, професійних фестивалях. З Божою допомогою нам це вдасться, хоча рік – це дуже мало для дітей, які ще не мають музичної освіти.

IMG_9004-0011Які вимоги Ви ставите до дітей?

Музичний слух, який буде перевірятися при прослуховуванні. Діти повинні розуміти, куди вони йдуть та серйозно ставитися до навчання. Єдине, чого я прошу – відверті стосунки між мною, як викладачем, та дитиною. Також 3-4 рази на рік у нас будуть проводитись батьківські збори. Батьки мають пояснити дітям необхідність музичного розвитку і допомагати їм в цьому.

Які Ваші побажання майбутнім учасникам дитячого хору?

Я дуже чекаю всіх, хто до нас прийде. Я хочу побажати цим дітям натхнення, розуму від Бога, щоб вони не забували про свою душу, яка виховується добрими вчинками. Запрошую всіх бажаючих на прослуховування! Я дуже хочу подарувати кожній дитині частинку себе, те, чому навчили мене мої вчителі. Серед них були і монахи, архімандрити, які витрачали свій час на моє навчання. Тому я з великою радістю поділюся своїм досвідом з кожною дитиною, яка прийде до хору. Ми чекаємо на всіх!

Наша адреса: Україна, м. Київ, Залізничне шосе,3, Духовно-просвітницький центр Кафедрального собору УПЦ (галерея «Соборна»), станція метро «Либідська».

Запис на прослуховування за тел.: (044) 529 03 59 або (096) 856 72 40  – Інна Тільга 

Бесіду вела Дарія Кривошея

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *