У столичній бібліотеці з питань мистецтв ім. М. Бажана завершено просвітницький проект «Наш Афон». Протягом двох місяців виставка вражала та знайомила з унікальністю Святої гори жителів Солом’янського району Києва. Як проходила виставка та що відкрили для себе відвідувачі – у нашому матеріалі.
Лариса Бухонська, український хоровий диригент, заслужений діяч мистецтв України, засновник і керівник хору «Хрещатик» в 1994–2007 роках:
Искренне хочу поблагодарить нашу библиотеку, всех, кто в ней работает, за то, что они приняли участие в такой благороднейшей акции, как эта выставка. Божьего благословения тому, кто это все придумал, создал и понял, что этим надо поделиться с миром. Дело не в том, что многие не смогут побывать в этом святом месте. Дело в том, что выставка этого замечательного автора – Костаса Асимиса, удивительная прежде всего своей простотой. Она так просто сделана, но как в классической музыке и прекрасных произведениях живописи, в этой выставке присутствует точка золотого сечения. Правильная логика, правильно подобраны материалы, и правильно выставлена. Она не только познавательна, но и очень духовна по своей сути, она вызывает такую теплоту в душе, такое умиротворение! И главное, она заставляет нас в хорошем смысле слова философствовать, она ставит перед тобой вопросы – для чего ты живешь, что ты оставишь после себя? И приводит к ответу: спеши делать добро.
Выставка «Наш Афон» эмоциональна и психологически имеет определенный лечебный эффект. Я уже не говорю о прекрасном качестве этих работ. Какие бесконечно умные, глубокие лица! И главное, чем меня покорила эта выставка – это не просто какой-то статично запечатленный момент, но то состояние, которое есть в этих картинах. Это не просто иллюстрация природы, портреты людей, которые решили посвятить себя служению Богу.Это не просто фотоработы, это – целые картины, это состояние души, состояние момента, который запечатлен. Они настолько живые, настолько глубоки по своей сути!
Поэтому эта выставка произвела на меня большое впечатление не только с точки зрения познавательности и мастерства фотографа.Она показала, как совершенно все то, что сотворил Бог. Какие мы счастливые, что имеем возможность познать этот мир, в том числе и через такие работы. И все так просто! Эта выставка показывает другую сторону бытия, что можно прожить жизнь в труде и служении Богу и людям. Ведь они молятся за нас, а значит служат и людям тоже. Поэтому я выражаю самую искреннюю признательность авторам этого проекта и тем людям, которые поддержали эту прекрасную идею.
Лариса Кондратюк, завідувач бібліотекою ім. М. Бажана:
Виставка «Наш Афон» була дуже корисною і користувалася великою популярністю. Були випадки, коли людина, прийшовши на виставку, потім приводила свою родину, повідомляла знайомих, і знайомі також приходили зі своїми родинами. Приходило дуже багато і наших колег, і читачів, користувачів бібліотеки. Ця виставка дуже потрібна, духовна та цікава. Люди дуже дякували, передавали вітання, велику подяку з найкращими побажаннями для організаторів виставки. Люди отримали можливість побачити те, про що вони десь читали, трішки бачили, але далеко не в такому об’ємі і форматі, як вони побачили це зараз. Виставка мала великий успіх. Сподіваюся, в майбутньому ми її повторимо.
Підсумком виставки стало те, що люди духовно збагатилися, зрозуміли, що наше світське буття – це не те життя. Ми тут дійсно тимчасово, а справжнє життя полягає в служінні Богу, любові до ближнього, толерантності, щоб ми вчилися у монахів, дивлячись на них. Вони живуть тільки вірою та важкою працею. Це найголовніше. Те сокровенне, цінне що є в нас – це справжнє життя. Що і показала виставка.
Наша користувачка – диригент, керівник Київського камерного хору «Хрещатик» Лариса Бухоцька була дуже вражена виставкою, настільки перейнялася цією атмосферою, цим духом, і подарувала галереї «Соборна» та фотографу Костасу Асімісу свої диски.
Божого благословення, сил нам усім, терпіння, щоб цей проект продовжувався, щоб ми мали можливість ще приходити, дивитися на таку духовну, надзвичайно чисту та щиру виставку!
Приємно вразило те, що відвідувачів бібліотеки виставка дуже захопила. Вразили самі фотографії, вразило життя монахів. На жаль, значна частина відвідувачів просто не знають, що це за гора і що таке Афон. Моя порада, як людини, яка безпосередньо працювала в даний період з виставкою: подібну роботу обов’язково потрібно проводити в школі, залучати до таких виставок дітей. Напевно декого з людей виставка вразила настільки, що в чомусь навіть змінила їх життя. Це приємно вражає.
Якщо дивитися, аналізувати, задумуватись, виставка все ближче і ближче наближає тебе до Бога. І ти переконуєшся, що основне в житті – це любов, а не справедливість чи якісь інші чесноти.
Дарія Кривошея